try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

belirtileri

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Böbrek Hastalıkları Belirtileri

Böbrek hastalıkları diğer birçok organdan farklı olarak hasta için kolay farkedilebilen bulgular vermeyebilir. Çok ciddi yakınmalar genellikle böbrekler toplam fonksiyonunun % 80-90'ını kaybettiğinde ortaya çıkar.

İdrar miktarı ve sıklığı
Sağlıklı insanlarda günlük yarım litre idrar yeterlidir. Ancak insanların çoğu genellikle 1,5-2 litre civarında idrar çıkartırlar. Bu miktar alınan su miktarına göre değişir. Su alımı arttıkça idrar miktarı da artar. Su alımı azaldıkça idrar miktarı da azalır. İnsanların çoğu günde 4-8 defa idrar çıkartırlar. Gece uyuduktan sonra nadiren idrara çıkarlar. Ancak gece yatılırken aşırı su ya da sulu gıda alınmış ise normalde de gece idrara çıkabilir.

Daha önce olmadığı halde gece yattıktan sonra birden fazla idrara çıkılmaya başlanması böbreklerde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Böbrek yetmezliğinde gece idrar çıkılmasının nedeni idrarın yeterince yoğun hale getirilememesidir.

Dudak ve ağız içi kanserleri

AĞIZ İÇİ KANSERLER

Ağız içi kanserlerine karşı kendinizi muayene edin.

* Eğer tütün ürünleri kullanıyorsanız,
* Çok miktarda alkol alıyorsanız,
* Devamlı güneş ışığıyla karşılaşıyorsanız,
* Yanak çiğneme ya da dudak ısırma gibi alışkanlıklarınız varsa,
* İyi oturmayan hareketli protezleriniz varsa,

Şunlara dikkat ediniz,

* Yüz boyun ve ağızdan iki hafta içinde geçmeyen yaralar,
* Dudakta, dişetlerinde yada ağız içi başka bölgelerde meydana gelen yumrular,
* Beyaz, kırmızı veya koyu renkte ağız içinde oluşan bölgesel renk farklılıkları,
* Ağız içinde tekrarlayan kanamalar,

* Hissizlik veya histe azalma ya da ağız veya boyun bölgesinde ağrı.

Bu muayeneyi şu şekilde yapabilirsiniz:

1- Kafa ve boyun:
Yüzünüze ve boynunuza aynada bakın yüzün sağ ve sol tarafları aynı şekle sahiptir. Yüzün ya da boynun bir tarafında simetriyi bozan şişlik ya da şekilsel bozukluk olup olmadığını kontrol edin.

2- Yüz:

Dış kulak (yolu) iltihabı (Otitis externa)

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir. Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. Bu da o kişinin en gözde "aletiyle" (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme olasılığıdır. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır. Aspergillus niger en sık görülen mantardır. Belirtileri, urukkulosisle aynıdır. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.

Belirtileri

- Dış kulak kanalının kaşınması

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş