try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

Dengeli Beslenme Kuralları

Hayatinizda akilci bir beslenme rejimi her zaman olmali. Kilo vermeyi ertelemeyin. Eger hizla kilo veremediyseniz, hayal kirikligina ugramayin. Keza çok çabuk kilo kaybederseniz, yeme aliskanliklarinizi degistirmeniz imkansiz. Herhangi bir tatliyi yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, "Ben gerçekten aç miyim" eger cevabiniz olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun.

Yiyeceklerinizi haftalik olarak planlayin. Böylece alisveris yaparken, abur cubur satin almaktan kurtulabilirsiniz.Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eger insanlar tok karnina alisverise giderlerse, besin degeri daha yüksek yiyecekler aliyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar.

Daha hareketli olabilmek için hayatinizda, beslenme rejiminizde degisiklik yapmaktan kaçinmayin.

Bir günlük tutun. Hem ne yediginizi, hem de ruh halinizi kaydedin. Eger istemediginiz halde yemek yiyorsaniz, bir dakika sonra kendinizi kontrol altina alabilirsiniz. Iradeyi kullanmak, dakikalarla baslar, saatlik, günlük, haftalik, aylik... sürelerle devam eder. Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin..

Hiçbir zaman neden kilo vermek istediginizi unutmayin. Sikildiginizda veya diyet yapmaktan yoruldugunuzda eski fotograflariniza göz atin. Ve her verdiginiz kiloda kendinizi nasil hissettiginizi hatirlayin. Degisimin zamanla ve sabirla olacagini hep aklinizin bir kösesinde bulundurun.

Geçmisi degistiremeyebiliriz ama gelecek için sansimizi deneyebiliriz.

Eger istemediginiz halde yemek yiyorsaniz, bir dakika sonra kendinizi kontrol altina alabilirsiniz. Iradeyi kullanmak, dakikalarla baslar, saatlik, günlük, haftalik, aylik... sürelerle devam eder.

Yeryüzündeki hiçbir yiyecek, sizin kendinizi zayif hissetmenizden daha lezzetli olamaz.

Artik biliyorum ki, dogru seçimler yaparsam, zayiflayabilirim. Her an su soruyu soruyorum: "Buna ihtiyacim var mi, gerçekten onu yemeyi istiyor muyum?

Eger yemek yemek istemiyorsaniz, yemek yiyebileceginiz bir yere gitmeyin.

Sosyal zorunluluk olarak, bir partiye gidiyorsunuz, ne yiyeceginizi de planlayin

Eger bir açik büfe ile yüz yüze iseniz, hemen salata bölümüne gidin ve tabaginizi salatayla doldurun. Ikinci kez gittiginizde kendinizi tok hissedeceksiniz ve daha fazla kontrol edebileceksiniz.

Her zaman ölçülü olun. Porsiyonlariniz küçük olsun.

Bol sebze, Az yag, Bardak bardak su... .

Yemege baslamadan önce bir bardak su için ve bu sirada düsünün, "Su anda yemek yiyorum ama hedefledigim kilodan uzaklasiyorum." Kendi kendinizle yapacaginiz tartismalar ise yarayacak.

Bilinçli bir sekilde yemek yiyin. Yavas olun. Agziniza götürdügünüz her lokmaya dikkat edin.

Her yemekten sonra disleriniz firçalayin. Agzinizdaki temizlik duygusu sizin bir kaç saat acikmanizi engelliyor.

((alıntı//sifadogalurunler.com))

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar