try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

Cilt Sağlığı

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kuru ciltler için bakım

1
1 çay kaşigi glikoz, 10 ml sirke, 1 yumurta sarisi iyice kariştirildiktan sonra, 40 ml ay çiçek yagi eklenerek, krem kivami alana kadar kariştirilir. bir cam kaba koyularak sogukta saklanir. kremle nemlendirilen pamukla, deri dairesel hareketlerle iyice temizlenir ve ilik suyla yikanir.

2
1 orta boy salatalik, kabugu soyulduktan sonra robottan geçirilir ve tülbentten geçirilerek süzülür, yarim limonun suyu, 25? gr bademyağı ve 50 ml havuç suyu eklenerek iyice çalkalanır. akşamları, bu sıvı ile nemlendirilen pamukla deri iyice temizlenir. kullanımdan önce çalkalanmalıdır.

Kırışıklıklar için bitkisel çözüm

1
balmumu maskesi: 10? gr balmumu bir kapta eritilip, 3 yemek kaşigi çiçek bali ile iyice kariştirilir. soguduktan sonra yüze sürülür, 15-20 dakika etkilenmeye birakilir. süre sonunda yüz ilik suyla yikanir.

2
bolca c ve e vitamini alinmasi gerekir. e vitamini, ispanak, kabak, marul, lahana, yeşil salata, ayçiçegi yagi, badem, ceviz ve fistik ürünlerinde vardir.

3
bromelain enzimi, deri dokusundaki albümin birikintilerini çözer. bolca bromelain içeren taze ananas suyu günde en az 1 bardak içilmelidir.

Yanık Tedavisinde Ümit Verici Bir Gelişme

Vücudumuzun en büyük organlarından biri vücut ağırlığının yaklaşık %16’sını oluşturan deridir. Yüzölçümü itibarıyla da deri yetişkin bir insanda 1,5- 2 metrekare arasında bir sahayı kaplar. Fakat derinin ehemmiyeti, yüzölçümünden veya ağırlığından değil, üstlendiği hayati vazifelerden kaynaklanmaktadır. Dış dünyayla münasebetinizi sağlayan dokunma duyusu, mikroorganizmalara karşı engel meydana getirmesi, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alması bunlardan birkaçıdır.

Bu kadar fonksiyonel bir organ olan derinin karşılaşabileceği en kötü kaza yanıktır. “Derimiz olmasaydı ne olurdu?” sorusunun en acı ve gerçekçi cevabını “yanmış bir insan” gördüğümüzde alırız. Nitekim İlahi azabın bir uygulamasının ateşte yanmak üzerine temellendirilmiş olması da yanığın insan için ne kadar şiddetli bir travma olduğunu gösteren ürkütücü bir gerçektir.

Cilt güzelliğinin sırrı temizlik

Pırıl pırıl, ipek gibi bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Oysa en ufak bir sivilce bile moralimizi bozmaya yeter de artar bile.

Yazın rahat ederiz; çünkü cildimizdeki sivilceler, akneler sanki bir daha hiç çıkmamacasına ortadan kaybolur. Ama sonbahar ve kış mevsimi gelip çatınca, sivilceler de malesef birer ikişer ciltteki yerlerini almaya başlar. Onlardan kurtulmanın ilk şartı ise cilt temizliğine dikkat etmekten geçer...

Yazın aknelerden, sivilcelerden yana derdimizin olmamasının sebebi, ultraviyole ışınlarının etkisiyle ciltteki yağ üretiminin düzenlenmesidir. O halde sonbahar ve kış aylarında da solaryuma girerek aynı etkiyi yaratabiliriz.

Aknelerin ciltte ilk kez ortaya çıktığı dönemler, ergenliğin ilk dönemlerine, yani vücutta gelişim ve değişimlerin başladığı sıralara denk gelir. Bu durum da, bir dizi hormonal dengesizliğe bağlıdır. Bu tür hormon dengesizlikleri yetişkinlerde de görülebilir tabii. Örneğin, adet döneminde ortaya çıkan sivilceler bu tür bir dengesizliklerin bir örneğidir.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş