try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

çocuk hastalıkları

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Okula gidecek çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Okul çağı döneminde, çocukların fiziksel aktivitelerinin artması ile bu dönemdeki enerji ihtiyaçları ve tükettikleri besinlerin değerleri de artmaktadır. Bu dönem, çocukların okuldaki hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma süreçleri için de çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarılarının daha iyi ve dikkat dağınıklıklarının daha az olduğu bilinmektedir. Çocuğun hem fiziksel gelişimi hem de okul başarısında, beslenme alışkanlıklarının önemi açıkça görülmektedir.
Çocukların okul çağındaki beslenme alışkanlıkları, yetişkin dönemlerindeki beslenme alışkanlıkları ile ileride kalp ve şeker gibi kronik hastalıklara yakalanma risklerini de belirlemektedir. Bu nedenle okula devam eden çocukların beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, neyi ne kadar yemesi gerektiği çocuğa öğretilmeli ve bunun devamlı olması sağlanmalıdır.
Yetersiz ve dengesiz beslenen, yağ, karbonhidrat ve kalori içeriği yüksek gıdalar tüketen, yemek saati düzensiz olan çocuklarda, yetişkinlik döneminde kronik hastalıklara yakalanma oranları daha yüksektir. Bu hastalıklar:
Diyabet (şeker hastalığı)
Karaciğer yağlanması
Kalp hastalıkları
Obezite
Damar sertliği
Mide hastalıkları
Gut

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş