try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

çocuk sağlığı

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Çocuklar neden ve nasıl zehirlenir?

Gözetim eksikliği, benzer ürünler, çocuğun merakı ve ürünlerin yanlış kullanımı gibi nedenlerle gerçekleşen zehirlenmeyi önlemek için nasıl önlemler alabiliriz?

Çocuklarda zehirlenmenin belli başlı dikkatsizlikler sonucu olduğunu biliyorsunuz. Peki nedir bu dikkatsizlikler? Bu detayları bilmek ve nasıl önlem alacağınızı öğrenmek için Dr. Yusuf Cem Kaplan ve Dr. Ömer Demir’in hazırladığı, Hayykitap’tan çıkan ‘Çocuğunuzu Tehdit Eden Zehirler’ kitabındaki bilgileri, pudra.com olarak sizler için derledik.

Uygun olmayan şekilde saklama ve pet şişe problemi

Çamaşır suyunu ya da tineri pet şişeye doldurarak ortada bırakmak, akşam aldığınız ağrı kesiciyi salon sehpasının üzerinde unutmak, kolonyayı açıkta bırakmak gibi davranışlar çocuklardaki zehirlenmelerin birincil nedenleridir. Aynı zamanda kimyasalların pet şişelerde depolanıp, yemeklerin olduğu yerlerde saklanması da zehirlenme nedenidir.

Çocuklarda bademcik ameliyatı

Çocuklarda bademcik ameliyatı hangi şartlarda gerçekleştirilmeli? Bu nasıl bir ameliyattır, ne kadar sürer ve sonrasında neler yaşanır? Tüm detaylar burada…

Günümüzde sağlık koşullarının iyileşmesi, çocukların rutin sağlık kontrollerinden geçirilmesi kronik bademcik sorunları ile ameliyat olmak zorunda kalan çocukların sayısında ciddi düşmelere yol açmıştır. Amerikan Hastanesi’nden Doç. Dr. Tan Ergin “Yine de İstanbul gibi metropollerde yaşayan çocukların erken yaşda sosyalize olup anaokullarına başlaması; henüz bağışıklık sisteminin tam da gelişmediği çağda çocuğun enfeksiyon etkenleriyle karşı karşıya bırakmaktadır” diyor. Çocuklar 3 ila 7 yaşları arasında sıklıkla geniz eti ve bademcik enfeksiyonlarıyla çocuk hastalıkları uzmanları ve ya KBB uzmanlarına başvurmakta antibiyotik tedavileriyle hastalık tedavi edilmektedir.

Bademcik ameliyatı hangi şartlarda gerçekleştirilmelidir?

Çocuk neden tırnağını yer?

Uzmanlar, tırnak yemenin çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmesi ve mutlaka altında yatan sebeplerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Sebepleri araştırılmalı

Üzüntü, gerilim, kaygı, öfke, korku, güvensizlik gibi duygular ve aile içi iletişim sorunlarının tırnak yeme davranışına neden olduğunu dile getiren uzmanlar,sorunun çocukluk ve ergenlikte sık karşılaşılan bir durum olduğunu söyledi.

Kendi başınıza önlem almayın

Çocukların bilgisayar kullanımı

Çocukların bilgisayar kullanımıyla ilgili öneriler...

Çocuğunuzun 7 yaşından önce bilgisayar kullanmasına izin vermeyin.Sosyal ve fiziksel gelişiminin sağlıklı olabilmesi için bilgisayarda vakit geçirmek yerine sanat kurslarına gönderin.

Bilgisayar ve televizyonun ailenizi teknolojik yalnızlığa itmesine izin vermeyin.

Evladınızın kontrolsüz bilgisayar kullanımını önlemek için ona zaman ayırın, ilgi gösterin. Haftada en az bir gün aile içi toplantılar yaparak duygu ve düşüncelerinizi paylaşın.

1 saatten fazla bilgisayar başında kalmasına müsaade etmeyin. 1 saat içinde de 10-15 dakikalık aralar vermesini sağlayın.

Bilgisayarın eğitimde kullanılan tek araç olmadığını bilin. Çocuğunuzun eğitimi ve yeteneklerinin gelişiminde sanat, kültür, okuma, dil bilgisi, spor, müzik, satranç ve doğayla ilişki kurmasının daha etkili olacağını unutmayın.

Çocuğunuzun bilgisayar ekranına tam karşıdan bakmasına engel olun. Ekrana mutlaka koruyucu filtre taktırın.

Bilgisayar kullanırken ayaklarını yerden kaldırmamasını isteyin.

Bilgisayarın bulunduğu odada floresan yerine ampul kullanın.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş