try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

kalp krizi

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Menopoz ve obezite kalp krizine yol açıyor!

45 yaşında bir kadınım, ideal kilomdan 10 kilo fazlayım. Ailemde menopoz döneminde ani kalp krizleri oluyor. Sizce benim için de risk var mı? N.D./Adana

40 yaş ve üzeri Türk kadınlarının yüzde 50'sinde obezite saptanmıştır. Menopoz dönemi ve hareketsiz bir yaşam, ailesinde kalp hastalığı olanlar için risk oluşturmaktadır.

ŞEKERİNİZİ ÖLÇTÜRÜN!

Kadınlarda; sessiz koroner yetersizliği ya da fark edilmemiş enfarktüs, erkeklerden çok daha fazladır. Kiloları fazla olan kadınların, menopoz döneminden itibaren kalorilerini kısıtlayarak zayıflamaları ve çeşitli spor aktivitelerinde bulunmaları büyük önem taşır. Ayrıca sigara ve alkol kullanımını kısıtlamaları, şeker ve kolesterol düzeylerini yılda bir kez ölçtürmeleri de böyle kalp hastalıklarına karşı korunmalarına yardımcı olacaktır.

Yüksek kolestrol zayıflarda da olabilir

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Şensoy, “yüksek kolesterol şişmanlarda olur” düşüncesinin her zaman gerçeği yansıtmadığını belirterek, zayıflarda da yüksek kolesterole raslanıldığını söyledi.

İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda konuşan Prof. Dr. Vedat Şensoy, ailevi hiperkolesterolomisi olan kişilerin zayıf olduklarını ve sigara içmemelerine rağmen, normal kolesterolün 200 ise bunlarda 350– 400’ ü bulduğunu açıkladı. Prof. Dr. Şensoy, “Bu genetik bozukluk toplumumuzda 500 kişide birinde görülüyor. Buda 350 bin kişi demektir” dedi.

Ailesinde bu tür genetik bozukluğu olanların kolesterollerini kontrol ettirmeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Vedat Şensoy, yağlı , kızartmalı gıdalarla beslenip aşırı et tüketmenin kolesterolün artmasına neden olduğunu söyledi.

Kolesterol düzeyine göre yaşamak gerek

Prof. Dr. Vedat Şensoy, şöyle devam etti: “Kolesterolün yüksek olması herhangi bir şikayete neden olmaz.

Yalnizken kalp kirizi nasil atlatilir?

Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir isgunudnen sonra arabanizla (yalniz basiniza) eve donuyorsunuz. Gercekten yoruldugunuz, sikildiginiz ve cileden ciktiginiz bir gununuzdesiniz. Birden gogsunuzde baslayip, kolunuza ve cenenize dogru ilerleyen siddetli bir agri hissediyorsunuz. Evinize en yakin hastaneden sadece 10km uzakliktasiniz, fakat o mesafeye bile ulasip ulasamiyacaginizdan emin degilsiniz. Ne yapabilirsiniz?

Diş çürüklerine dikkat

Diş sağlığına önem verilmediği takdirde, kalp krizi ve eklem romatizması gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabileceği belirtildi. Diş hekimi Cemil Başöz, insanların diş sağlığına önem vermedikleri için zamanla dişlerde çürüme meydana geldiğini ve bunun kalp krizi riskini artırdığını söyledi.

İnsanların diş sağlığını ihmal etmelerinin nedenlerinin başında tedavi esnasında acı çekeceklerini düşünmelerinin geldiğini hatırlatan Başöz, "Hastalıklı dişin tedavi edilmemesi, kalp krizi riskini artıyor.

Bunun yanı sıra eklem romatizmasına neden olabiliyor. Sağlıksız ve iltihaplı dişler, insan vücudundaki bütün organları etkiliyor. Gerek bilinçsiz toplum, gerekse alt yapının yetersizliği nedeniyle birçok insan, diş bakımı ve tedavisi ile ilgilenmiyor. İhmal edilen diş sağlığı, başta kulak ve gözler olmak üzere tüm vücudu etkilediği gibi, ne yazık ki birçok insan da diş sorunu nedeniyle ya eklem romatizması hastalığına yakalanıyor ya da kalp krizi sonucu ölüyor" diye konuştu.

Asprin deyip geçmeyin

İlk aspirin, bundan 100 yıl önce satışa sunulmuştu. Her evin ihtiyacı olarak baş tacı edilen aspirin hakkında her yıl 200 araştırma yapılıyor ve 12 bin ilmî rapor hazırlanıyor. Günde 100 ton aspirin üretiliyor.

Son yapılan araştırmalara göre, aspirin sadece ağrıları dindirmiyor. İşte bin bir derde deva aspirinin marifetlerinden sadece birkaçı...

ALZHEİMER: Araştırmalar, aspirin kullananların Alzheimer'e yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdi.

YAŞLANMA: Yaşlanmayı geciktiriyor. Şimdilik sadece laboratuarda gözlenen bu tesbit, yakında insanlar üzerinde de gözlenecek.

KATARAKT: Uzun süre aspirin kullananlar daha az katarakta yakalanıyor; Çünkü aspirin göz kaslarını güçlendiriyor.

KALP KRİZİ VE FELÇ: Aspirin, kanın yoğunluğunu azaltarak, akıcı özelliğini, artırıyor.) Böylece, kan içi maddeleri, yapışkanlık özelliklerini kaybediyor ve bu da felç ve kalp krizine mâni oluyor. Doktorlar, kalp krizi geçirmiş, hastalara da günde çeyrek tablet aspirin tavsiye ediyor. Yüksek kolesterol gibi sepeblerle kalp krizi riski taşıyanlar, doktora danışmadan aspirin kullanmamalı.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş