try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

M. Reşid

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Şifa Çeşmeleri

İlmin olanca gücüyle kâinatları keşfe koyulduğu günümüzde, her yeni gün gözlerimin önünde bir perdenin daha sıyrıldığını ve pırıl pırıl bakir bir hakikatin önümüze serildiğini görüyor ' 'Daha var mı?" diyerek şaha kalkıyoruz. Kimbilir belki de çok yakın bir gelecekte, ilimlerin gökkuşağı aydınlığı ve renkliliğiyle gözünü açmadığı insan kalmayacaktır!..

Türkiye'de bugün 500'ün üzerinde sıcak su kaynağı vardır. Bunların bir kısmının kimyevî tahlili yapılmıştır. Alınan neticelere göre de çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadırlar. Yüzbinlerce insan müsait mevsimlerde bu içmelere, bilhassa kaplıcalara akın etmektedir. Bu kaplıcaların bazıları bir çok tıbbî fizik tedavi aletleriyle teçhiz edilmiştir.

Şifalı sularla yapılan tedaviye "balneoterapi", tıpta bununla uğraşan ilme "hidroloji" denir.

Yer yüzünde çıkan sular âdi sular ve şifalı sular olmak üzere iki grupta incelenebilir. Adî sular yağmurla yeryüzüne iner, toprak tarafından emilir, su geçirmeyen bir yer tabakasının üzerinde birikirler. Sonra yol bulup çıkarlarken beraberinde toprak tabakalarındaki mineralleri de sürükleyip getirirler. Bunların miktarı ve muhteviyatı mevsimlere göre değişir.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş