try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

orta kulak iltihabı

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Orta kulak ve hastalıkları

Orta Kulak Kavitesi (OKK)

1. Dört kısımdan oluşur.

a-Östaki borusu

b.Timpanik kavite

c.Mastoid antrum

d.Temporal kemiğin pnömatik sistemi.

2. Östaki borusunun 1/3'ünün kemik, 2/3'ünün kıkırdak iskeleti vardır.

3. 2/3 kıkırdak iskeletli kısmı nazo-farenkse açılır.

4. Nazofarenks ağızları (torus tubarius) komşu adelelerin kasılması ile pasif olarak açılır. Bunda Tensor Veli Palatini en önemli rolü oynar.

5. Orta kulaktan gelen basınç nazofarenkse kolayca geçer. Ters yönde basınç geçmesi için östaki borusunun açılması gerekir.

6. Orta Kulak Kavitesi 3 kısma ayrılır.

a.Attik (epitimpanal reses)

b.Mezotimpanum

c.Hipotimpanum

7. Temporal kemik oluşumları içinde birbiri ile ilişkili ve mukoperiost ile örtülü pnömatik bir sistemdir.

8. Antrum bu sistemin en büyük boşluğu olup orta kulak ile ilişkiyi sağlar.

Timpan Zarının (TZ) Özellikleri

� TZ pars tensa ve pars flaccida olmak üzere iki bölümden oluşur.

Orta Kulak İltihabı (Otitis media)

Akut otitis media (AOM) orta kulak ve temporal kemiğin havalı boşlukları ile östaki tüpünü örten mukozanın ani başlangıç gösteren enfeksiyonu olup çocukluk çağının en yaygın hastalıklarından biridir. Çocukların büyük çoğunluğu 3 yaşına kadar en az bir kez AOM atağı geçirmektedirler. Hastalığın etyopatogenezinde gerek çocuğun kendisinden gerekse çevreden kaynaklanan çok sayıda faktör rol oynamaktadır.

Sıklık

KBB Hastalıkları (Sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjit)

Sinüzit

Burunun her iki tarafında ve arkasında yer alan "sinüs" adı verilen hava ceplerinin iltihabına sinüzit denir.

Çok şiddetli ağrıya sebep olabilen bir hastalıktır. Burun gerisine akıntı, burun tıkanıklığı, burun etrafında bası hissi ön plandaki belirtilerdir. Ayrıca boğaz ağrısı, koyu kıvamlı ve renkli balgam, başağrısı ve ateş de bu tabloya eklenebilir.

Nedenleri

Sinüzit bakteri, virüs, mantar veya allerjik kökenli olabilir. Toplumda %15-20 civarında kronik sinüzite yani 3 haftadan daha uzun süren sinüzite rastlanır.

Orta Kulak İltihabı

Akut otitis media olarak da adlandırılan akut orta kulak iltihabı, kulağın üç bölümünden "orta kulağın" iltihabi durumudur. Genellikle üst solunum yollarındaki viral bir enfeksiyon ile birlikte görülür. Daha sık olarak 6-12 aylık bebeklerde görülür, 7 yaşın üzerinde daha seyrektir.

Orta kulak iltihabı oldukça yaygın bir hastalıktır. 3 Yaşın altındaki çocukların %70-80'i en az bir kere orta kulak iltihabı geçirmiştir.

Hastalık Mevsimi

Zatürre, grip, farenjit ve bronşit. Kış ayıyla birlikte özellikle de kapalı ortamlarda çalışanlarda sık rastlanan bu 4 hastalık önlem almadığınızda yaşamı zorlaştırıyor.

Uzun kış aylarını sağlıklı geçirmenin yolu da doktorların önerilerini dinlemekten geçiyor.

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları en çok da kışın canımızı yakıyor. Günün büyük bir bölümünü kapalı ve kalabalık ortamlarda geçiriyor olmamız, zatürre, grip, farenjit ve bronşit gibi hastalıklara daha sık yakalanmamıza yol açıyor.
ancak bunlardan korunmanın yolu olduğu gibi, tedavisi de mümkün. Uzmanlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarını, "mevsime bağlı" hastalıklar olarak nitelendiriyor.

Özellikle de mevsim geçişlerinde, gün içindeki ısı farklarının çok olduğu ilkbahar ve sonbaharda bu hastalıkların daha çok görüldüğüne işaret ediyor.

Kulak çubuğu zararlı

Kulağımızın, doğal yapısı gereği kendi kendini temizleme özelliğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Oysa birçoğumuz banyodan çıkar çıkmaz kulak temizleme çubuklarına sarılıyor. Böylece kulağımızı temizlediğimizi sanıyoruz. Tabi ki yanılıyoruz.
Kulak çubuğu ile kulak temizlemek, kiri içeri itip birikmesine ve kulağı tıkamasına yol açar. Ayrıca dış ve orta kulak iltihabına ve kulak zarının delinmesine neden olabilir.

Kulak kiri, dış ortamdan gelen tozun, iç kısma gitmesini engelleyen, yani kulağı koruyan faydalı bir salgıdır. Bu salgı, bizim temizlememize gerek olmadan, dış kulak yolu derisindeki kıllar tarafından vücut dışına atılır.

Yüzeysel olarak temizleyin...

Peki kulağımızı nasıl temizleyeceğiz?

Öncelikle temizleme işini kulağa bırakın. Tozlu ortamlarda çalışıyorsanız, kulak tıpaları kullanarak kulağın işini hafifletebilirsiniz.

Banyodan sonra bir parça pamukla yüzeysel olarak kulağın dışını temizleyin. Altı ay ya da yılda bir, bir uzmana kulaklarınızı temizletebilirsiniz. Ayrıca kulak bir kez temizlenirse alışkanlık yapar düşüncesi de yanlıştır.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş