try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

sağlık ocağı

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Ilginc Saglik inanislari!

Türkiye'deki hasta inanışlarını belirlemek amacıyla yapılan bir anket, hastaların bir kısmının özellikle hastalıklar konusunda çeşitli inanışlara sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Anket sonuçlarına göre, hastaların bir kısmı bilgili hekimlerin sert olmadığını düşünürken, bir kısmı iğnenin haptan daha etkili bir tedavi yöntemi olduğuna inanıyor. Ankete katılanların yaklaşık üçte birine göre, hasta derdini söylemeden hekimin hastalığın ne olduğunu anlaması gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Dilek Güldal tarafından yapılan, "Sağlık İnanışları" isimli anket, birbirinden çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi. Toplam 431 hasta üzerinde yapılan ankete göre, hastalar ancak çok sıkıştıklarında hekim tavsiyelerine uyuyor. Hastaların yüzde 77'si iğnenin haptan daha etkili olduğunu düşünüyor. Hastaların yüzde 32'si hekimin dediğinin yapılması gerektine inanmıyor. Yüzde 28'i iyi hekimin hasta söylemeden sorunun ne olduğunu anlayacağını düşünürken, yüzde 23'ü bilgili hekimlerin sert olduğuna inanıyor.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş