try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

sigara

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sigara İçenlerde Beslenme

Her geçen gün dünyada ve ülkemizde sigara içimine bağlı gelişen hastalıklardan dolayı yaşamını kaybedenlerin sayısı giderek artıyor

Dolayısıyla sigara içimi toplum sağlığını etkileyen en önemli etkenlerden birisi haline gelmiş durumda Sigaranın zararlı etkilerinin önüne geçmek için alınması gereken önlemlerin başında sigara kullanmamak ve sağlıklı beslenmek geliyor

Sadece sigara içenlerin değil, sigara dumanına maruz kalanların da doğru bir beslenme programı uygulayarak sağlıklarını korumaları öneriliyor Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt Berna Ertuğ, nikotinin kaybettirdiklerini geri kazanmanın yolları hakkında bilgi verdi ve sigarayı bırakmak isteyenlere önerilerde bulundu

Sigarayı bırakmanın sırrı

KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigarayı bırakmanın sırrını açıkladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada, 31 Mayısın ''Dünya Sigarayı Bırakma Günü'' olduğunu anımsatarak, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sigara içme oranının erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğunu söyledi.

Türkiye'deki son kampanyalar nedeniyle sigara içme oranında düştüğünü, bu oranın daha da aşağı çekilmesi gerektiğini ifade eden Özlü, sigaranın kadınları sağlık açısından erkeklere göre daha olumsuz etkilediğini söyledi.

SİGARAYI BIRAKMANIN ALTIN KURALI: KARARLILIK

Prof. Dr. Tevfik Özlü, isteyen herkesin sigarayı bırakabileceğini de vurgulayarak, ''Sigara bırakma konusu ihmal edilen spekülatif bir konu. Türkiye'de sigara içen 20-25 milyon kişi olduğu söyleniyor, bu kişiler bir pazar oluşturuyor. Sigarayı bıraktıracak reçeteler, tedaviler veriliyor; 'mucize ilaç', 'sigarayı 3 günde bırak' gibi. Bunların bazıları maalesef hayali ve kötü amaçlı'' dedi.

Gırtlak kanseri risk faktörlerinin başında sigara geliyor

Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nesil Keleş, yaklaşan 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle gırtlak kanseri ve sigara konusunda önemli açıklamalarda bulundu:

“Gırtlak kanseri risk faktörlerinin başında sigara geliyor. Gırtlak kanseri riskini azaltmak için öncelikle; sigaradan bağımlılığından kurtulmak gerekiyor.”

Yaklaşan 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeni ile açıklama yapan Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nesil Keleş, erken tanı konulabilmesi sebebiyle, nispeten daha iyi seyirli tümörler arasında bulunan gırtlak kanseri risk faktörlerinin başında sigaranın geldiğini, sigara dumanındaki katranın içeriğinde bulunan bazı maddelerin kansere yol açan etkiler yaratarak, hastalığın ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

* Bağımlılık - Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

* Sırt ve Bel Ağrısı - Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

* İlaca Karşı Bağışıklık - Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

* Kısırlık - Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır.

* Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

* Erken Yaşlanma - Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

Ağız kokusu (Halitozis)

Ağız kokusu, insanı olumsuz etkileyen bir durum olarak bilinir.

Erişkinler veya küçüklerin, yaşamlarında mutlaka ağız kokusundan şikayetçi oldukları zamanlar olmuştur. Bazılarının ise, bu durumdan şikâyeti kroniktir.

Ağız kokusu; etkilediği bireyler için sosyal ve psikolojik yönden olumsuz bir durum haline gelmiştir.

Kötü ağız hijyeni , dişler üzerindeki gıda birikimi, ağızdaki çürük kaviteleri , çekim yaraları , ülserler , dental ve tonsiller, apseler (diş ve bademcikle ilgili apseler) ; gingivitis, periodontitis ve stomatitis gibi diş eti hastalıkları , ağız kuruluğu , kıllı dil gibi ağız içindeki problemlerden oluştuğu gibi, üremi , diabetik ketoasidoz , karaciğer rahatsızlıkları , kronik pulmoner hastalıklar , mide rahatsızlıkları gibi sistemik nedenlerle de görülebilir.

Diş hekimleri ağız kokusunun, lokal mi, yoksa sistemik faktörlere mi bağlı olduğunu tespit etmeli ve doğru teşhisi koyup ona göre tedavi yöntemini belirlemelidir.

Sigarayı bırakabilirsiniz!

Sigarayı bırakma kararıyla hayatınız değişecek. Bu tabii ki kolay olmayacak. Pek çok kişi başarmak için desteğe ve motivasyona ihtiyaç duyar. Siz de bırakabilirsiniz. Başaran insanların da en az sizin kadar tiryaki olduğunu unutmayın!

Araştırmalar sigara içenlerin yüzde 90'ının sigarayı bırakmak istediklerini fakat bunu başaramadıklarını göstermektedir. Çoğu tiryaki aksini söylese de sigarayı bırakmak mümkündür. Uyandıktan hemen sonra sigara içenlerin, hastayken sigara içenlerin, sigaradan uzak duramayanların, sabahları daha fazla sigara içenlerin ciddi derecede bağımlılığı vardır ve bu kişiler sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakanların yüzde 70'i ilk ayda tekrar kullanmaya başlarlar. Sigarayı bırakmış olanların dörtte birinden azı, ilk girişiminde bunu başarmıştır. Sigarayı kalıcı olarak bırakanların çoğu bunu başarmadan önce 3-4 kez bırakmayı deneyip yeniden başlamışlardır. Güzel haber şu ki, sigarayı bırakmaya çalışıp bırakamamak her şeyin sonu değildir. Neden başarısız kalındığından ders alarak bunu başarıncaya kadar tekrar tekrar gayret etmek gerekir. Araştırmaların verdiği başka iyi bir haberde de, Amerika'da sigara içen kişilerin yaklaşık %45'inin sonunda sigarayı bırakabilmesidir.

Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın!

Sigara Ve Kalp Damar Hastalıkları

Bilim ve teknolojide kısa zamanda önemli mesafeler kateden insanoğlu, içtimai ve manevi değerlerden uzaklaştı. Modernleşme ile birlikte, toplumun ayakta kalabilmesinin temel esası olan manevi değerler unutuldu. Hızlanan hayat ritmi ve çeşitli baskılar arasında sıkıştırılan insanlar, kurtuluşu çok değişik yollarda ve uyuşturucu maddelerde aramaya yöneldiler. Böylece, uyuşturucu madde kabul etmesek bile en azından uyuşturucu maddelere zemin hazırlayan sigara, cemiyetimizin gelenekleri arasına girdi.

İlmi araştırmaların ortaya koyduğu gerçekler, sigaranın insan sağlığı için kesinlikle zararlı olduğunu göstermektedir. Kanserler (bilhassa akciğer kanseri) ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın ya doğmasında ya ilerlemesinde veya her ikisinde sigara kesin olarak suçlu bulunmuştur. ABD’de her 5 ölümden biri veya diğer bir ifadeyle her yıl toplam 435.000 ölüm bizzat sigara içmeye bağlıdır.

Sigara ve Nikotin

Asrımızda medeniyetin insanlığın hizmetine sunduğu birçok yeniliklerin yanında, içinden çıkamadığı, hatta bizzat kendisinin ortaya çıkardığı sayısız problemler de vardır. Dış görünüşü itibariyle herkesi büyüleyen medeniyetin insanoğlunu içten içe kemirdiği, belki günün birinde onları "yenmiş başak sapı" haline çevireceği de mukadderdir. Öyle görünüyor ki, bugün insanın eliyle ortaya sürülmüş ve onu tehdid eden bir sürü illet var. Bunlardan en tehlikeli ve yaygın olanlardan biri de nikotindir. Tabiata hâkim olma gayreti içinde çırpman insan, kendi elleriyle hazırladığı tuzağa düşecek ve tabiatın mahkumu olmaktan kurtulamayacaktır.

Bugün bu illete maruz kalmayan insan yok denecek kadar azdır. Sigara içenler nikotin zehrini kendi iradeleriyle alırken, içmeyenler de içenlerin sebep olduğu dumanın zehrinden en az içenler kadar zarar görmektedirler. 1928'de elde edilen nikotin o tarihten günümüze kadar çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Tedavi edici bir fonksiyonu olmadığından hiçbir ilaç şirketi merak edip de tesirlerini etraflıca incelememiştir. Sadece farmakolojik bir madde olan nikotinin sinir hücreleri üzerindeki tesirleri yönünden çeşitli bilgiler elde edilmiştir.

Tütünde aktif bir madde olan ve tabiatta bulunan nikotin, renksiz ve uçucu bir "alkaloid"dir. Oksijenle temasa geçmesiyle birlikte kahverengi bir görünüm alır ve yanan tütüne benzeyen bir koku çıkartır. Kullanan kişilerde tesirini gittikçe artırır ve onu kendine öyle bağlar ki, kullanan kişi artık onu bir ihtiyaç olarak görmeğe başlar. Batı'nın Nasreddin Hoca'sı Mark Twain. "Sigarayı bırakmak çok kolaydır; çünkü hayatımda çok denedim." der.

İnsanlık tarihinin en tuhaf alışkanlığı

Bir damacana su bidonunun üzerinde “Bu su zehirlidir, içerseniz öldürür” yazmış olsa, hiç tereddüt etmeden içer miydiniz?

Demek istediğim şu…
Yaptıkları işe en hayran kaldığım sektör hangisi biliyor musunuz?

Sigara üreticileri…

Ben bu adamların mesleki kurnazlıklarına, yaptıkları işe şapka çıkarıyorum ve “pes, ancak bu kadar olur” diyorum...

Sigara Kurbanı Çocukta 'Bronşit ve Zatürre'

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Metin Kılınç, sigara dumanına maruz kalan çocuklarda bronşit ve zatürre görülme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Kılınç, sigara dumanının içindeki zehirleyici maddelerin çocukların akciğerini, solunum yollarını, kulaklarını ve beynini etkilediğini belirtti:

7 Günde Sigarayı Bırakma Programı

Kendinizi 7 günlük programa hazırlayabilmeniz için aşağıdaki önerileri uygulayın:

En çok ihtiyacınız olan şey içtiğiniz sigaraların adedi yazan bir listedir. Bu isteyi sigara paketinizin üzerine sağlamca yapıştırın. Her gün bu tip bir listeye ihtiyacınız olacak. Bu nedenle listenizi fotokopi ile çoğaltın ve yanınızda hazır bulundurun.
20. MADDE NEDİR
SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

SİGARA KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKEN BAZI GERÇEKLER

SİGARAYI BIRAKINCA NELER DEĞİŞİYOR ?

DÜNYA DİLLERİNDE SİGARA İÇİLMEZ

Sigara Körlüğe Yol Açabilir

Avrupa Göz Araştırmaları tarafından yapılan ve henüz yayımlamayan, Avrupa Birliği´ndeki 5.000 AMD (yaşa bağlı makula dejenerasyonu) hastası arasında yapılan bir araştırma, hastalığın yüzde 27´sinin sigaraya bağlı olduğunu saptadı.

Hastalık, İngiltere´de körlüğün en önde gelen sebepleri arasında bulunuyor.

Kraliyet Göz Hekimleri Birliği, bu konuda acil önlem alınması gerektiğini belirterek, sigara paketlerine ´´Sigara körlüğe yol açar´´ uyarısının da konulması çağrısında bulundu.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ''Sigara, sigara yine sigara ''

-Sigarayı bırakmak benim için çok zor. Ben yapamam.

Yanlış: Nikotin biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerle alışkanlık yaratan bir maddedir. Dolayısıyla sigarayı bırakmak zor olabilir fakat bilimsel çalışmalarda bugüne kadar sigarayı bırakamayan veya kolaylıkla bırakabilen özel bir kişilik yapısı bulunamamıştır. Bırakmak bazı kişiler için diğerlerine kıyasla daha zor olabilir, ancak gerçekten bırakmak isteyenler denemeye devam ettikleri taktirde başarılı olacaklardır.

Asla vazgeçmeyin. Ya bir başka stratejiyi ya da aynı stratejiyi bir defa daha deneyin. Sigarayı bırakma ihtimaliniz her deneyişinizde artacaktır. İkinci veya üçüncü deneyişinizdeki bırakma ihtimali ilk deneyişinizden daha yüksek olmaktadır. Türkiye'deki istatistikler henüz bilinmemekle birlikte yaklaşık 30 milyon Amerikan vatandaşı yardımcı programların katkısıyla sigarayı bırakmayı başarmıştır. Dolayısıyla, sigara bırakılabilir!

-Sigarayı bıraksam bile her zaman sigara isteyeceğim.

İçinize çekmeseniz de farketmiyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, dudak tiryakilerini sigaranın zararının dudaktan başladığı konusunda uyardı. Prof. Dr. Özlü, “Bazı içiciler, kendilerinin sadece dudak tiryakisi olduklarını ve dumanı içlerine çekmediklerini söyleyerek, bundan dolayı sigaranın kendilerine zarar vermeyeceğini düşünürler. Oysa bu doğru değildir, sadece avuntudan ibarettir” dedi.

Tiryakilerin 4’te 1’i sigara yüzünden ölüyor

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş