try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

stres

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Stres ve Beslenme

Stresle baş edememe, normal olan metabolik değişikliklerin aleyhimize şekil alması ile sonuçlanmaktadırBu da pek çok sorunu beraberinde getirir Stresle baş etmenin en önemli unsurlarından biri de beslenmedir C vitamini, pantotenik asit, B6 vitamini gibi çeşitli B vitaminleri, çinko, magnezyum, potasyum gibi mineraller ve omega–3 yağ asitleri strese karşı çok etkili besin öğeleridir

Stresli durumlarda vücuttan C vitamini atımı artmaktadır Bu sebeple, günlük C vitamini ihtiyacının öncelikle karşılanması gerekmektedir C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir C vitamininin yeterli alınması durumunda kortizol seviyeleri daha çabuk normale dönmektedir Stresli dönemlerde C vitamini alınması bu sebeplerden ötürü son derece önemlidir Portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller ile maydanoz C vitaminin zengin olduğu kaynaklardır

Uçuk

Uçuk iki çeşidi olan bir virüs hastalığıdır. Birinci çeşidi, genellikle ağız veya burun etrafında görülür. Daha az yaygın olmamasına rağmen, cinsel organlarda veya vücudun başka yerlerinde de görülebilir (tıbbi adi herpes simplex tip 1). İkinci çeşidi olan, cinsel organ uçuğu (genital herpes), genellikle cinsel organlarda veya çevrelerinde ya da makat bölgesinde görülür (tıbbi adi herpes simplex tip 2). Hastalığın kendini göstermesi, her iki tipinde de, sızılı bir kaşıntı ile olur. Kırmızı bir leke belirir, sonra da iltihaplı kabarcıklar gelişip kabuklu yaralara dönüşerek yavaş yavaş kaybolur. Hastalık yaklaşık olarak 7-10 gün sürer. Yaralar görüldüğü sürece, uçuk kişiden kişiye temas ile geçebilir.

Uçuk şu durumlarda daha sık olabilir:

- stres içindeyseniz.

- yorgun ve zayıf düşmüşseniz veya vücudunuzda başka bir enfeksiyon varsa.

- güneşte kaldıktan sonra.

Tedavi

Ağızda aft

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

STRES

Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

YİYECEKLER

Hafıza nasıl geliştirilir?

Randevularınızı mı unutuyorsunuz? Otomobilinizin anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlamıyor musunuz? Çocuğunuzun veya eşinizin doğum tarihi bir türlü aklınıza gelmiyor mu?

Bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevap “evet” ise, sizi bu önemli dertten kurtaracak bir kitap yayımlandı. Çalışmalarının çoğunu hafıza geliştirmeye ayıran Betty Fielding’in kaleme aldığı “Hafıza El Kitabı” (Dharma Yayınları), orta yaş sonrasında hafızasını geliştirmek isteyenler için 10 basit fakat iddialı metot sunuyor. Fielding, “Hafıza El Kitabı, kişilerin kendilerinde ya da sevdikleri birinde deneyimledikleri hafıza boşluklarıyla ilgili güçlükleri çözmek yönünde bilgilendirici, iyimser ve olumlu bir yaklaşımdır. Kitap, hafızanın nasıl çalıştığını ve nasıl geliştireleceğini anlamak için sağlam bir temel arayan düşünceli erkeklere ve kadınlara yol göstermektedir” diyor.
Her şeyin başı dikkat

Duygusal Açidan Saglikli Olmanin 10 Temel Yolu

1. Ihtiyacinin ne oldugunu bil. Isteklerinin neler oldugunu bil. Ve bu ikisi (ihtiyaç istek) arasindaki farkin ne oldugunu bil.

2. Zarar verecek ortamlardan ve insanlardan uzak dur.

3. Kafani dinlemek için kendine zaman ayir. Zamanim yok deme. Günde iki defa bir kaç dakika bile ise yarayacaktir.

4.Stres içinde oldugun zamanlarda rahat olacagin bir yere git ve sana yardim edeceklerine güvendigin inanlarla birlikte ol. Herkesin içini açacagi insanlara ihtiyaci vardir. Bu insanlari dikkat ve özenle seç. Iyi bir doktorun olsun. Iyi bir arkadas ve esten sonra sana hayatta yardimci olacak diger kisi iyi bir doktordur.

5. Insan davranislariyla ilgili bilgi edin. Insanlarin neyi neden yaptiklarini anlamak, sasirtici davranislari anlamakta yardimci olacaktir. Bunun yani sira insanlarla daha iyi anlasmanda da faydali olacaktir.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş