try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Sağlık - Beyan
Beyan.ORG - Hastalıklar, Sağlık ve Beslenme

su

warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/saglik/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kapağında Etiket Olmayan Su Şişelerine Dikkat Edin

İnsan vücudu, yapı taşı suya özellikle yaz aylarında daha çok ihtiyaç duyuyor.

Sıcaklık derecelerinin yükseldiği ve bunalttığı zamanlarda başvurulan acil su satın alma yöntemleri hastalığa davetiye çıkarıyor. Su satın alırken özellikle ambalaja çok dikkat edilmesi konusunda uyaran uzmanlar, şişe üzerinde 4 yerde firmanın adının bulunması gerektiğini belirtiyor. Ambalaj üzerindeki kapakta, şişe üstünde, etikette ve emniyet bandında olmak üzere 4 yerde suyun adını görmek gerekiyor. Türkiye’de şişelenen suların, Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırıldığını, kaçak ve sağlıksız üretim nedeniyle tüketicilerin hijyenik olmayan ürünleri kullanabildiğini açıklayan Ambalajlı Su üreticileri Derneği Başkanı Adnan Çavuş “Serinlemek için alel acele aldığımız şişe suları, eğer kaçak yollarla ambalajlanmışsa içinde birçok mikrobu barındırıyor. Şişe etiketi üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığı mutlaka kontrol edilmeli” uyarısında bulunuyor.

Su ve Kilo Vermek

Günlük sıvı tüketiminin yeterli olması metabolizmanın düzgün çalışması , kan dolaşımının düzgün olması , düzenli idrara çıkabilmek. Bunun dışında vücudumuzda sinir iletisi , kas iletisi gibi faaliyetlerin düzenli olabilmesi açısından çok önemlidir.

Her yetişkinin günde yaklaşık 2 litre kadar sıvı tüketmesi gerekmektedir. Diyetle birlikte bol su içmek sağlıklı bir öneridir ve mutlaka uygulaması gerekir. Bunun iki temel sebebi vardır. Birincisi su tüketmek kişinin yıkılan yağ hücrelerini diyetle birlikte vücuttan daha kolay uzaklaştırmasını sağlar.

Yakılan yağ hücreleri toksit etkiye sahip olduğu için mutlaka vücuttan uzaklaştırılması gereken maddelerdir. Bunun dışında bol su içmek gene metabolizmanın düzenli çalışması açısından ve kişinin kendini daha uzun süre tok hissedebilmesi açısından da önemlidir. Zayıflamak isteyen ya da zayıflama diyeti yapan herkes günde en az 2.5 litre su ve sıvı tüketmelidir.

Soğuk su içmek daha çok terletiyor

Suyu soğuk içerek su ve mineral kaybınızı artırmayın.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklarda vatandaşların başlıca serinleme yöntemi olan soğuk su içmenin terlemeyi arttırdığı, su ve mineral kaybında yükselmeye neden olduğu bildirildi.

Aniden İçmeyin

Uzmanlar, sıcak havalarda vatandaşların özellikle vücut hararetini düşürmesi için soğuk su içtiklerini ancak soğuk su içmenin vücuttaki harareti kesme yerine terleme fonksiyonunu artırdığını belirtiyor. Uzmanlar ayrıca solunum yollarında hassasiyet olan kişilerin soğuk su içme nedeniyle hasta olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca uzmanlar, aniden içilen soğuk suyun terlemeyi arttırması nedeniyle vücutta su ve mineral kaybının arttığını, bunun da halsizliğe ve başka rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade ederek, soğuk su içilecekse 1 dakika içinde ve yudum yudum içilmesinin daha sağlıklı olacağını vurguluyor.

Su içmekten daha faydalı olan tek şey?...

Su içmenin faydalarını bilmeyen yoktur. Peki su içmekten daha faydalı bir şey yok mu? Var! Sıcak su içmek...

Sıcak su mide yüzeyinde kanda direkt olarak emilen birkaç maddeden biri. Beden suyu diğer bileşenlerden ayırmak zorunda kalmaz. Çinliler, 40 yaşından sonra oda sıcaklığından daha soğuk olan hiçbir şeyin bedene alınmaması gerektiğine inanırlar. Çünkü normal yaşlanma fiziksel değişimler getirir.

İşte o değişimler:

Kan damarları daha az elastik olur ve içindeki birikim nedeni ile çapı küçülebilir, bu nedenle yüksek kan basıncı oluşabilir ve kan dolaşımı problemleri ortaya çıkabilir.

Sindirim sistemi de daha az elastik olur, kabızlığa yol açar. Çinliler soğuk içip yemenin içsel organları daha çok büzdüğüne, problemleri daha da kötüleştirdiğine inanır.

Su

Yazara göre vücudumuz tam 46 nedenle suya ihtiyaç duyuyor.
1- Hiçbir sey susuz yasayamaz.
2- Göreceli su yetersizligi vücudun bazi fonksiyonlarini önce bastirir,
sonra öldürür.
3- Su temel enerji kaynagidir, vücudun "nakit akimidir."
4- Su vücudun her hücresinde elektriksel ve manyetik enerji üretir, bize
yasam gücü verir.
5- Hücre yapisindaki maddeleri birbirine baglayan bir yapistiricidir.
6- DNA hasarini önler ve onarim mekanizmalarinin daha iyi çalismasina
yardimci olur, böylece üretilen anormal DNA sayisi azalir.

Su Ayakta mı İçilmeli?

Midenin vazifesi gıda maddelerini depo edip on iki parmak barsağı tarafından kabul edilecek hale getirmektir. Bu işi mide hareketleri ve salgıları ile yapmaktadır. Bu yazımızda bilhassa midenin hareketlerinden söz edip salgı fonksiyonunu ileriki sayılarda yazmayı düşünüyoruz.

Yemek boru'sunun mideye girdiği yere yakın, kalpte olduğu gibi, elektriki akımlar (stimulus) çıkaran bir yer vardır. (Pacernaker) Buradan 8–10 saniyede bir “elektriksel” stimulus çıkıyor ve bunun neticesi kaslarda kasılmalar meydana geliyor. Kasların kasılması ile başlayan bu dalga midenin çıkış yerine (pilor) doğru ilerliyor. (Peristaltik hareket). Ayrıca antrum denen midenin aşağı kısmındaki kasların kasılması ile kalp hareketlerini andıran sistolik hareketler olur. Bu kasılmalar mide boşluğunu tıkayacak kadar şiddetli olur. Bunlardan başka mide içindeki gıda maddelerini boşalttıktan sonra olduğu gibi küçülür. Bu durumda ancak 50 ml sıvı alabilir.

Her gün 2 litre su ve 1 bardak soda için

Vücudun gün içinde kaybettiği sıvı ve minerallerin tamamlanması için günde 2 litre su ve 1 bardak soda içilmesi önerildi.

Suyun Önemi,Bedenin Nemi

Su gerçekten hayattır. Bedenimizin % 65'i sudan oluşur. Su yaşamımızın sürdürülmesi için temel besinlerdendir. Bedenimizin ısı dengesi, hücre içi yaşamın devamı, besinlerin yakılması, sindirilmesi suya bağlıdır. Suyun az alınması halinde ciddi sağlık sorunlarına kapı açılmış olur.

ŞAŞIRTICI SU TERAPİSİ

Her gün 6 su bardağı su (1,5 litre) iç ve böylece ilaç almaktan, iğne olmaktan, doktor parasından kurtul. Uygulamadan inanamazsın.
Su Terapisi ile Tedavi Edilebilen Hastalıkların Listesi
Kan Basıncı/Yüksek Tansiyon
Romatizma (Eklemlerde/Kaslarda ağrı)
Anemi (Kansızlık)
Genel Felç
Obezite (Aşırı şişmanlık)
Kireçlenme (Artirit)
Sinüzit
Taşikardi
Baş dönmesi
Öksürük
Lösemi

Suya bakarken Müslüman olan profesör

Hidroloji (su ile ilgili bilim) sahasında Japon uyruklu sahasının söz sahibi profesör bir âlim var. Çalışmaları neticesinde Müslüman olmuş bir âlim, faziletli insan.

Bu zat bir hidrolog, suyu araştıran bir adam.

Suyun içinde çok nimetler var. Saymaya kalkın bu nimetleri; “sayamazsınız” diyor yüce Rabbimiz.

Japonya’da dünyanın en kıymetli bir ekmeği var. Japonlar yapıyor bu ekmeği. Ekmeğin % 20’si protein (yani et), % 80’ninde diğer maddeler olan bir ekmek. Bu ekmek, dünyanın en kıymetli ekmeği. “Deniz yosunu”ndan yapıyorlar.

Denizlerdeki yiyecekler topraktan daha fazla yeterlidir. Deniz mahsulleri, deniz mamulleri deniyor bunlara.

İlim adamları okyanuslarda 800 metreye indiklerinde birtakım balıklara rastlamışlar. O balıkların kafalarında 800 volt ışık saçan lâmbalar var. Etrafa ışık saçıyorlar. Lambalı balıklar.

Şu görülüyor: Denizlerdeki mahlukat dünya nüfusunun 1,5 kat daha fazlasını doyuracak gıda taşıyor. Bilineni bu kadar, hakikatı Allah (c.c.) bilir.

Muhtaç Olduğumuz Bir Nimet

“Bilmiş olunuz ki, dünya ve ahirette içeceklerin en güzeli, en iyisi su’dur” beyanında bulunan Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.) su’yun ne büyük bir nimet olduğunu bildirmiştir. (Hâkim, eşribe c/4. sf: 138)

Dünya hayatımızda varlığımızı sürdürebilmemiz için, Rabb’ımız Teâlâ hazretlerinin bizlere ihsan ettiği su nimetinin önemini görmezden, bilmezden gelmemiz Allah’ımıza karşı ihanet olur. Su, bütün canlılar için hayat kaynağıdır.

Kur’ân-ı Kerim’de:

“Bizler canlıyı sudan yarattık” (Enbiya: 30)

“Size tohumlar, bitkiler; ağaçları sarmaş dolaş olmuş bağlar ve bahçeler yetiştirmek için üstüste yığılıp sıkışan bulutlardan şarıl şarıl akan sular indirdik.” (Nebe: 14-16) buyurulmuştur.

Bu âyetler suyun canlılar için ne kadar kıymet biçilmez bir nimet olduğunu bildirir. Dikkat edilirse bütün canlıların hammaddesinin su olduğuna dikkat çekilmiştir.

Sürekli temas halinde bulunduğumuzdan olacak ki, suyu çok iyi tanıdığımızı zannederiz. Oysa su öylesine bir nimettir ki, diğer maddelere göre enteresan değişiklikler gösterir.

Her zaman abdestli olmaya var mısınız?

Sıkılıyoruz, bunalıyoruz ve kurtulmak için çareler arıyoruz. Halbuki “Mutluluk Kitabı” başucumuzda; lakin ona uzanmaktan aciz kalmışız.

Peygamber Efendimiz (sas), sıkıntı anlarında, öfkeli zamanlarında ümmetine kurtuluş reçetesi sunmuş: Abdest almak. Bu çağrıya bazı sahabiler, alimler, Osmanlı padişahları öylesine uymuş ki, abdestsiz iş yapmaz, adım atmaz olmuşlar. Cennet ayakları altına serilen anneler dahi uymuş bu güzel tavsiyeye. Hatta içlerinden çocuklarını abdestsiz olarak bir kere bile emzirmeyenler çıkmış. Onların bu hassasiyetleri hep yüce ruhlu insanları dünyaya getirmelerine vesile olmuş.

Peygamberimiz (sas)’in, ümmetini devamlı abdestli olmaya teşvik eden pek çok hadislerinden iki tanesi şöyledir: “... İç ve dış temizliği tam yaparak devamlı abdestli olmaya ancak mü’min riayet eder.”, “Kim abdestli olduğu halde abdest tazelerse, Allah (cc), bu sebeple ona on misli sevap yazar.”

Dengeli Beslenme Kuralları

Hayatinizda akilci bir beslenme rejimi her zaman olmali. Kilo vermeyi ertelemeyin. Eger hizla kilo veremediyseniz, hayal kirikligina ugramayin. Keza çok çabuk kilo kaybederseniz, yeme aliskanliklarinizi degistirmeniz imkansiz. Herhangi bir tatliyi yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, "Ben gerçekten aç miyim" eger cevabiniz olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun.

Yiyeceklerinizi haftalik olarak planlayin. Böylece alisveris yaparken, abur cubur satin almaktan kurtulabilirsiniz.Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eger insanlar tok karnina alisverise giderlerse, besin degeri daha yüksek yiyecekler aliyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar.

Daha hareketli olabilmek için hayatinizda, beslenme rejiminizde degisiklik yapmaktan kaçinmayin.

Bir günlük tutun. Hem ne yediginizi, hem de ruh halinizi kaydedin. Eger istemediginiz halde yemek yiyorsaniz, bir dakika sonra kendinizi kontrol altina alabilirsiniz. Iradeyi kullanmak, dakikalarla baslar, saatlik, günlük, haftalik, aylik... sürelerle devam eder. Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin..

Izmir-Balçova'daki 2500 yıllik kaplicalar

Tarihte Agamemnon Kaplıcaları olarak bilinen ve 2500 yıldır insanlık için şifa kaynağı olan Balçova Termal Tesisleri, bünyesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkeziyle yılda 5 bin yabancı, 80 bin yerli olmak üzere yaklaşık 85 bin kişiye şifa veriyor. Sağlık turizmi açısından Türkiye'de bu işi yapan ilk ve tek merkez olan tesisler, Türkiye ekonomisine de yıllık yaklaşık 15 milyon YTL'ye yakın katkı sağlıyor.

Anket

Sağlık sorunlarınız nedeni ile ne kadar sıklıkla hastaneye gidiyorsunuz:

Son yorumlar

İçeriği paylaş